لوگو فوتر تاپ گلد

شهر باستانی سولی در قبرس شمالی

رقص محلی تعدادی خانم و آقا در قبرس شمالی

فهرست مطالب

این سکونتگاه باستانی یکی از ده پادشاهی باستانی قبرس است که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد می رسد.

در نزدیکی شهر (Lefke) و جنوب غربی (Guzelyurt) در قبرس شمالی، آنچه امروزه در سایت (ساحلی Soli) باقی مانده است، عمدتاً به دوران رومیان باز می گردد.

اعتقاد بر این است که توسط آتنی‌هایی که از جنگ‌های تروا در قرن سیزدهم قبل از میلاد بازگشته بودند تأسیس شد و این منطقه برای اولین بار به نام «آیپیا» شناخته شد.

یکی از دولتمردان یونانی سولون توصیه کرد که برای تسهیل صادرات سنگ مس از این منطقه، شهر به ساحل پایینی منتقل شود. فرمانروای شهر، پادشاه فیلوسیپروس، که شاگرد این شخصیت نیز بود، به نحو مقتضی موظف شد و شهر نقل مکان شده به نام سولون به سولی تغییر نام داد.

سولی به غیر از ذخایر فراوان مس، منبع آب خوب، خاک حاصلخیز و بندری محافظت شده داشت که آن را به یکی از مهم ترین پایتخت های قبرس تبدیل کرده بود.

این شهر تحت تأثیر دوره های هلنیستی، رومی و اوایل بیزانس قرار گرفت. در سال 498 قبل از میلاد، مردم سولی در انقلاب ایونیا علیه ایرانیان که شهر را تصرف کردند، به پادشاهی های دیگر پیوستند. تنها در سال 449 قبل از میلاد و در دوره روم بود که سولی به شهری پر رونق تبدیل شد.

با این حال، در قرن چهارم پس از میلاد، معادن مس تقریباً تمام شد و بندر آن گل‌آلود شد، که منجر به دوره‌ای از رکود برای شهر شد که به تدریج اهمیت خود را از دست داد.

این شهر در طول حملات اعراب در قرن هفتم، مانند سرنوشت سایر شهرهای ساحلی ویران شد و سرانجام پس از یک هزار سال اشغال مداوم، متروکه ماند. آنچه امروزه باقی مانده است مجموعه ای چشمگیر از سازه ها و یافته ها است.

تئاتر رومی

حفاری شهر قدیمی در سال 1929 به سرپرستی تیمی از باستان شناسان سوئدی آغاز شد. تئاتر رومی که کشف شد متعلق به اواخر قرن دوم پس از میلاد است و محل آمفی تئاتر اصلی یونانی، در دامنه شمالی تپه ای مشرف به دریا در زیر است.

این سالن دارای هفده ردیف صندلی است که به صورت نیم دایره از صخره های دامنه تپه حکاکی شده است و ظرفیتی حدود 4000 نفر دارد و تنها به نیمی از ارتفاع اصلی خود بازسازی شده است.

یک ارکستر بزرگ نیمه دایره با آکوستیک عالی نیز از آن زمان بازسازی شده است. ورود به این منطقه در کنار سالن از طریق دو ورودی جانبی انجام می‌شد که تماشاگران از طریق دیواری آهکی از ارکستر جدا می‌شدند. مانند بسیاری از ویرانه‌های باستانی، سنگ‌های سولی بازیافت شدند، سنگ‌های تئاتری که بریتانیایی‌ها در زمان مدیریت جزیره از آن برای ساخت پورت سعید در مصر در نیمه دوم قرن نوزدهم استفاده کردند. در واقع دیوار سنگ آهکی سابق اکنون بخشی از این بندر است.

مرحله اولیه از دو سطح تشکیل شده بود که با پوشش سنگ مرمر پوشیده شده بود و با مجسمه تزئین شده بود. برخی از سنگ تراشی های اصلی را می توان در بخش ارکستر مشاهده کرد.

تئاتر امروز گاهی اوقات برای کنسرت‌ها و نمایش‌ استفاده می‌شود.

کلیسای سنت آکسیباس

یک سکه باستانی که در طی کاوش‌ها پیدا شد، قدمت کلیسا را ​​به اواخر قرن چهارم پس از میلاد، یکی از اولین کلیساهای مسیحی در جزیره، نسبت می‌دهد.

بر اساس سنت مسیحی، اعتقاد بر این است که سولی مکانی است که جان مارک سنت آکسیبوس، یک مسیحی رومی را که بعدها اولین اسقف کلیسای سولی شد، غسل تعمید داد.

بنای اولیه در چندین مرحله مختلف ساخته شد، بنای اولیه یک کلیسای پنج شبستانی بود، که بعداً در قرن ششم به یک ساختار سه ایوانی به طول نزدیک به 200 متر تغییر یافت، که توسط دوازده ستون از هم جدا شده است که برخی از آنها هنوز پابرجا هستند.

کلیسای کوچک دارای سه در و یک حیاط است که دارای فواره حلقه‌دار با ستون‌های بیشتر است.

موزاییک

یکی از معتبرترین یافته‌های کلیسایی، موزاییک‌های موجود در کف‌پوش آن است که بیشتر آنها تا به امروز باقی مانده‌اند.

همانند سایر کلیساهای قبرس، موزاییک‌ها در اصل طرح‌های هندسی داشتند و به تدریج پیکره‌های حیوانات مانند پرندگان و گاو نر در آن گنجانده شد و تزئینات اپوسکتایل از کاشی‌های سنگی رنگی کوچک بعداً ایجاد شد.

موزاییک غاز مانند قو در کف شبستان که توسط گل و چهار دلفین کوچک احاطه شده است قابل تشخیص است و بلافاصله توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. روی کتیبه موجود در مجموعه موزاییک آمده است: «مسیح! رحمت بر کسانی که این موزاییک را خلق کرده اند.»

گلدسته و قسمت شمالی کف باسیلیکا با موزاییک های هنری اپوس سکتیل تزئین شده است که نوعی از سنگ های هندسی دوخته شده از قرن ششم است.

معابد

پس از کاوش در ساختمان تئاتر، معابد ایزیس، آفرودیت و سراپیس کشف شد. معبد آفرودیت روی تپه ای بالای تئاتر قرار دارد اما برای عموم قابل دسترسی نیست.

مجسمه معروف آفرودیت متعلق به قرن اول نیز در این مکان کشف شد و ساختمان‌های کاخ مربوط به دوره هلنیستی نیز بر روی این تپه قرار دارند.

مقبره ها

کاوش های اخیر باستان شناسان ترک قبرس گورهای زیادی را از دوره های هندسی و رومی کشف کرده است. یکی از آن ها که در صخره ها کنده شده، دارای سه مقبره باشکوه است و گمان می رود که متعلق به یک نجیب باشد.

مصنوعات با ارزش کشف شده عبارتند از یک تخت طلایی، زیورآلات و جواهرات طلا و همچنین جام های فلزی دیگر که امروزه در موزه باستان شناسی و تاریخ طبیعی گوزلیورت به نمایش گذاشته شده است. یافته ها نشان دهنده سطح بالایی از ثروت و قدرت است.

خیلی بیشتر باید کشف شود

حفاری‌ها همچنین یک خیابان ستون‌دار دوره هلنیستی را کشف کرده‌اند که به آگورا، فضای تجمع عمومی محلی که بقایای یک فواره یا پوره مرمری به یاد ماندنی را در خود جای داده است، پیدا کرده است.

آثار این شهر باستانی در گستره وسیعی امتداد دارد و هنوز به طور کامل کشف نشده است. همه اینها هنگام کشف این مکان باستانی به رمز و راز اضافه می کند – مراقب باشید که چگونه در Soli قدم می گذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *