لوگو فوتر تاپ گلد

آشنایی با فاماگوستا در قبرس شمالی

دیوار زیبای قلعه گیرنه در قبرس شمالی

فهرست مطالب

فاماگوستا (Gazimagusa) یک شهر بندری در ساحل شرقی قبرس شمالی، مرکز ناحیه ای به همین نام و مهم ترین مرکز تجاری جزیره است. از نظر جغرافیایی به جمهوری ترک قبرس شمالی تعلق دارد. امروزه جمعیت این شهر حدود 69741 نفر است. قدم زدن در مناظر فاماگوستای قدیمی که با فضایی مرموز پوشیده شده، مورد توجه مسافران است. همه چیز درباره فاماگوستا، بازدید از آن، تاریخ و مکان هایی که ارزش دیدن دارند را در این مقاله بخوانید.

تاریخ فاماگوستا

 • فاماگوستای باستان (در آن زمان Arsinoe) در قرن 3 قبل از میلاد در زمان پادشاه مصر بطلمیوس دوم به عنوان یک شهر بندری کوچک تاسیس شد. برای چند قرن بعد، این شهر تحت حکومت بسیاری از ایالت ها و حاکمان بود.
 • اوج شکوفایی آرسینوی باستانی به قرن هفتم می رسد، زمانی که جمعیت شهر در طول حملات اعراب به قبرس به طور قابل توجهی افزایش یافت. در این دوره دیوارهای قلعه در اطراف شهر برپا شد.
 • در قرن دوازدهم، یک شهرک توسعه یافته بخشی از پادشاهی قبرس شد. پادشاه لوزینیان به افتخار همسرش نام آرسینو فاماگوستا را تغییر داد.
 • در قرن سیزدهم، فاماگوستا به بزرگترین شهر بندری در دریای مدیترانه و یک مرکز تجاری مهم تبدیل شد.
 • در دوره قرن سیزدهم تا پانزدهم، شهر بندری غنی دومین پایتخت قبرس محسوب می شود.
 • در سال 1570، پس از یک محاصره طولانی، فاماگوستا توسط امپراتوری عثمانی فتح شد.
 • در دوره بریتانیا، راه آهن و سایر زیرساخت های شهری فاماگوستا به سرعت در قبرس توسعه یافت.
 • در زمان اعلام استقلال قبرس (1960) این شهر دارای یک مرکز اداری با شهرداری های ترک و یونان بود.
 • اوایل دهه 70 قرن بیستم: فاماگوستا به مرکز توریستی مهم قبرس تبدیل شد.
 • از سال 1974، پس از تقسیم جزیره، این شهر بخشی از جمهوری ترک قبرس شمالی است.

واروشا قبرس شمالی و تهاجم ترکیه

توسعه فاماگوستا به عنوان یک مرکز تفریحی مربوط به دوره اعلام استقلال قبرس در سال 1960 تا محاصره ترکیه در سال 1974 بود. سپس بزرگترین محله واروشا با صد هتل در یک روز خالی شد. دقیقاً این مقدار زمان به یونانیان قبرس داده شد تا آن را ترک کنند. مرکز تفریحی فاماگوستا تا به امروز عملا بسته است. تعداد زیادی از مجتمع های هتل برای همیشه به مکان های متروکه و وحشتناک برای تمدن مدرن تبدیل شده اند. برخی از هتل ها به طور قانونی در مالکیت شهروندان خارجی باقی می مانند. به خاطر واروشا فاماگوستا به شهر ارواح لقب داده است. این مکان ها استالکرهای واقعی و گردشگران کنجکاو را جذب می کنند. در سال 2020، برای اولین بار، مسافران اجازه دسترسی به بخش شمالی منطقه را پیدا کردند.

آب و هوای فاماگوستا

فاماگوستا و اطراف آن دارای آب و هوای گرم و معتدل است. در زمستان، بارندگی بسیار بیشتر از تابستان است. فصل گرما از ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد. در این زمان بهتر است تعطیلات ساحلی را به سفر به مناظر ترجیح دهید. در اوج تابستان، دمای هوا می تواند به 41 درجه سانتیگراد برسد.

کارهایی که باید در فاماگوستا انجام دهید

راه های زیادی برای تفریح ​​در فاماگوستا وجود دارد. هدف اصلی گردشگران، البته، بررسی اشیاء معماری متمرکز در شهر قدیمی است. علاوه بر این، فاماگوستا دارای چندین سواحل عالی با تمام زیرساخت های استراحتگاه است – از صندلی های آفتاب گرفته تا کشتی های دریایی و غواصی. قدم زدن در محله‌های رنگارنگ با غرفه‌های بازار و خیابان‌های باریک نیز نباید حذف شود.

سواحل فاماگوستا

گلپسیدها. یک ساحل شنی وسیع در نزدیکی سالامیس با آب کم عمق تمیز و زیرساخت های ساحلی توسعه یافته جذب می شود. جاذبه های آبی زیادی، موسسات پر سر و صدا و آرام، بازارها و تمامی امکانات رفاهی وجود دارد. این یکی از محبوب ترین سواحل اطراف فاماگوستا است.

ساحل نقره ای یکی از تمیزترین سواحل قبرس با آب های واقعا نقره ای. ساحل زیبا در نزدیکی سایت های باستان شناسی. از اینجا می توانید به سفر با قایق نیز بروید.

ساحل عمومی برای خانواده ها عالی است. بخش های بسیار زیبایی از ساحل وجود دارد، نه چندان شلوغ، علاوه بر این، رسیدن به ساحل طولانی و دشوار نیست.

بافرا. یک خط ساحلی خلوت، نه چندان محبوب به دلیل موقعیت دورافتاده، اما فوق العاده زیبا. طبیعت بکر دریایی دور از مراکز تفریحی پر سر و صدا.

ساحل وسیع. مکانی سرزنده با خط ساحلی وسیع. لانگ بیچ برای لاک پشت های دریایی محبوب است. در آب های محلی می توانید گونه های مختلفی را پیدا کنید.

ساحل خلیج کونوس مکان اصلی در مجاورت فاماگوستا برای غواصی و غواصی. در اینجا تقریبا هرگز امواج وجود ندارد، اما مناظر زیر آب و تنوع زیستی خیره کننده ای وجود دارد.

سواحل در مجاورت فاماگوستا از نظر قلمرو شامل سواحل دو بهترین استراحتگاه ساحلی در قبرس – آیا ناپا و پروتاراس است.

خرید در فاماگوستا

خرید در قبرس شمالی جذابیت خاصی دارد. در فاماگوستا مجموعه عظیمی از مغازه ها را خواهید دید. اما با این حال، زمان خرید در یک شهر رنگارنگ بهتر است در میان غرفه های معتبر سپری شود. اینجا چانه زدن مرسوم است و فضای مناسبی وجود دارد. خیابان اصلی خرید، جاده سالامیس است.

علاوه بر فروشگاه‌های سوغاتی و ردیف‌های بازار، در اینجا می‌توانید در بوتیک‌های فروشگاه‌های لباس و جواهرات مارک‌دار که در شهر فراوان هستند، قدم بزنید. به منسوجات ترکیه ای باکیفیت با قیمت های جذاب، کالاهای چرمی منحصر به فرد و لوازم آرایشی طبیعی تولید داخل توجه کنید.

چگونه به فاماگوستا برویم

این شهر در شرق نیکوزیا (لوکوشا) پایتخت قبرس قرار دارد که با یک خط مرزی به جمهوری قبرس و جمهوری ترک قبرس شمالی تقسیم می شود. سفر به فاماگوستا را می توان با عبور از ایست بازرسی مرزی در نیکوزیا انجام داد. از اینجا، یک اتوبوس مرتباً به سمت فاماگوستا حرکت می کند (30 دقیقه در راه).

توجه کن! بازدید از قبرس شمالی و به ویژه شهر فاماگوستا با کشتی از ترکیه امکان پذیر است که از بندر آلانیا، تاسوکو و مرسین حرکت می کند. این سفر حدود 7 ساعت طول خواهد کشید. اما برای جمهوری قبرس و یونان، چنین عبوری غیرقانونی است. در آینده ممکن است مشکلاتی برای بازدید از این ایالت ها وجود داشته باشد.

سفر به قبرس شمالی از طریق مرز جمهوری قبرس کاملا قانونی است. هیچ مدرک اضافی لازم نیست.

سفر به فاماگوستا

تورهای سازمان یافته مرکز گردشگری قبرس که زمانی پر رونق بود، مملو از افسانه ها و داستان های مربوط به مناظر تاریخی اصلی خواهد بود. بنابراین، هنوز هم ارزش خرید یک تور فاماگوستا با راهنما را دارد. علاوه بر این، مطالعه اطلاعات برای مسیرهای مستقل زمان زیادی می برد. شما می خواهید بسیاری از مکان های جالب شهر رنگارنگ را با چشمان خود ببینید. در میان سرگرمی های فاماگوستا، برنامه های سفر از طریق سایت های باستان شناسی جایگاه افتخاری دارد.

 • یک سفر دیدنی به فاماگوستا حدود 50-60 یورو هزینه خواهد داشت.
 • به خصوص در فصل توریستی، ارزش رزرو یک سفر از قبل را دارد.
 • معمولا وعده های غذایی در قیمت تور لحاظ نمی شود.
 • پاسپورت قبرس شمالی را جهت کنترل به همراه خود داشته باشید
 • باید یک روز کامل را برای سفر اختصاص دهید.
 • حتما یک منبع آب آشامیدنی همراه داشته باشید.

دیدنی های فاماگوستا

علیرغم شرایط سیاسی دشوار، این شهر همچنان مکان دیدنی های باستانی و گوشه های معتبر فرهنگ یونانی-ترکی قبرس است. در مرکز تاریخی چندین ساختمان چشمگیر با اهمیت مذهبی و پارک های باستان شناسی با شواهدی از قرون گذشته وجود دارد.

قلعه فاماگوستا

یا برج اتللو، قلعه دزدمونا، قلعه اتللو – استحکاماتی در سال 1310، که ساخت آن در زمان پادشاه قبرس، هنری اول د لوزینینان آغاز شد. بازسازی در سال 1492 و در زمان حکومت جمهوری ونیزی در قبرس انجام شد. قلعه – دژ شامل چهار برج بود که با گذرگاه ها و راهروهایی با سوراخ هایی به هم متصل می شدند.

در حیاط های قلعه امروز می توان توپ های قدیمی و گلوله های توپ سنگی را دید. یک شی جالب از دیدگاه تاریخ قبرس ونیزی. نامی که با تراژدی معروف شکسپیر شناسایی شد، قلعه در همین دوره دریافت کرد. در یکی از برج ها، فرمانده از روی حسادت دستور قتل همسرش را صادر کرد.

این قدیمی ترین ساختمان در قبرس شمالی است که در شرایط عالی حفظ شده است. امروز می توانید از موزه موجود در قلعه دیدن کنید. حتما به ورودی قدیمی با نقش برجسته شیر ونیزی توجه کنید.

باستیون مارتیننگو

یکی دیگر از بناهای معماری دوران ونیزی در قبرس، سنگر مارتیننگو نمونه بارز معماری نظامی قرون وسطی است. دیوارهای دفاعی قدرتمندی که ضخامت آنها به 6 متر می رسد در سال های 1558 – 1562 برپا شد. ارگ عظیم بر روی یک ارتفاع صخره ای ساخته شده بود، بنابراین حتی با حمله به جزیره ترکان عثمانی، یک دفاع قابل اعتماد باقی ماند. یک سنگر در بندر فاماگوستا وجود دارد.

آسشن ریولینو

دومین ساختار نظامی قدرتمند شهر قدیمی، سنگر ریولینو است – قدیمی ترین ساختمان استحکامات در فاماگوستا. این بنا در دوره تصرف فرانسوی ها به عنوان برجی برای تقویت دروازه های شهر ساخته شد. در دوران ونیزی، این ساختمان به شکلی متفاوت به شکل سنگر بازسازی شد. این تنها ورودی شهر از سمت شمال است که از روی پل متحرک قدیمی می گذرد. پرسه زدن در میان تونل های قدیمی با شواهدی از دوران گذشته بسیار هیجان انگیز است.

کلیسای جامع سنت نیکلاس

معبد اصلی فاماگوستا که نمای گوتیک آن از دورترین نقاط شهر قابل مشاهده است، به اوایل قرن چهاردهم باز می گردد. اکنون کلیسای جامع، مسجد لالا مصطفی پاشا است. وجود معبد اصلی فاماگوستا مدیون حکومت سلسله لوزینیان در آن زمان است. در سال 1571، کلیسای جامع در طول محاصره توسط ترک ها آسیب دید. مجسمه ها و نقاشی های دیواری گران قیمت نابود شدند. در این دوره معبد ابتدا به مسجد تبدیل شد. در سال 1954، زمانی که کلیسای جامع دوباره به مسجد تبدیل شد، به افتخار فرمانده مسئول تصرف فاماگوستا در طی محاصره 1571، نام آن تغییر یافت. مسجد لالا مصطفی پاشا در قلب شهر قدیمی واقع شده است.

کلیسای جامع پیتر و پل

یکی دیگر از معبدهای مسیحی قرن چهاردهم که بعدها به مسجد سینان پاشا تبدیل شد. این بنا ترکیبی از دو گرایش معماری – گوتیک و بیزانس است. با آمدن عثمانی ها، تمام نقاشی های دیواری با ارزش، شیشه های رنگی و مجسمه ها از بین رفت. در آغاز قرن بیستم، در زمان سلطنت بریتانیا، کلیسای جامع به عنوان انبار غلات عمل می کرد، بنابراین مردم آن را مسجد گندم نامیدند. دیوارهای قدرتمند معبد قدیمی، با ستون های طاقدار و پنجره های بلند، چشمگیر است. امروزه بخشی از کلیسای جامع به عنوان کتابخانه عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

کلیسای جامع سنت جورج

نه چندان دور از مسجد اصلی لالا مصطفی پاشا، خرابه‌های معبد تاریخی دیگری وجود دارد که شاید قدیمی‌ترین معبد در فاماگوستا باشد. کلیسای جامع سنت جورج در سال های 1360-1370 به سبک گوتیک- بیزانس ساخته شد. این معبد در زمان محاصره عثمانی آسیب قابل توجهی دید و چندین زلزله نیز در آن رخ داد. امروزه فقط دیوارهای فرسوده با پنجره های شیشه ای رنگی و تکه هایی از نقاشی های دیواری ایتالیایی را می توانید ببینید.

ویرانه های کاخ دل پروودیتوره

کاخ سلطنتی لوزینیان، که توسط ونیزی ها در قرن شانزدهم بازسازی شد. در دوره عثمانی، ساختمان کاخ زندان بوده است. دیوار غربی و 4 ستون طاقدار تا به امروز باقی مانده است. نمایشگاه ها، اجراها و کنسرت ها اغلب در میدان نزدیک ویرانه های کاخ برگزار می شود.

صومعه ارمنی گانچور

در قسمت شمال غربی شهر، نزدیک کلیسای مریم مقدس، صومعه ای باستانی وجود دارد که در سال 1346 توسط ارامنه کیلیان تأسیس شده است. یک شی منحصر به فرد از دیدگاه معماری باستانی که تا 4 قرن پس از فتح قبرس توسط ترکان عثمانی مورد استفاده قرار نگرفت. بازسازی بزرگ معبد در آغاز قرن بیستم انجام شد. امروزه این صومعه کلیسای حواری ارمنی است.

سالامیس

در ۶ کیلومتری شمال شرقی فاماگوستا، می‌توانید از روستای منحصربه‌فرد (Engomi) دیدن کنید که خرابه‌های شهری از دوران هلنیستی را در خود جای داده است. این یک پارک باستان شناسی منحصر به فرد در قبرس شمالی است که در آن قطعاتی از یک شهر باستانی که پس از جنگ تروا تأسیس شده است، حفظ شده است. بهترین آمفی تئاتر باستانی حفظ شده برای 1500 تماشاگر اینجاست. قدم زدن در میان خرابه های سالامیس در گرمای طاقت فرسا ارزشش را ندارد. رسیدن به اینجا بسیار ساده است – در امتداد بزرگراه در امتداد ساحل شرقی قبرس شمالی تا تابلوی سالامیس. هزینه بازرسی حدود 3 یورو خواهد بود.

در فاماگوستا کجا غذا بخوریم

نه تنها معماری قدیمی و ترکیب فرهنگی فاماگوستا می تواند باعث لذت شود. در اینجا می توانید از کافه ها، رستوران ها و میخانه های معتبر با تنوع باورنکردنی از غذاهای جهانی دیدن کنید. غذاهای محلی با منشاء یونانی – ترکی به ویژه چشمگیر است. بسیاری از موسسات هم در بخش قدیمی و هم در بخش مدرن شهر پراکنده هستند. پرطرفدارترین رستوران‌های منطقه قدیمی در نزدیکی میدان نامیک کمال متمرکز شده‌اند.

برای لقمه خوردن در حین سفر در فاماگوستا، رنگارنگ ترین مکان ها را برای تجربه لذت بخش تر انتخاب کنید.

 • کافه دی اند بی. غذاهای ترکی، ایتالیایی و بین المللی. کباب انحصاری و منوی پیتزای باورنکردنی.
 • آسپاوا. رستوران غذاهای سنتی ترکی.
 • مسافرخانه راهبان. غذاخوری با منوی گسترده از غذاهای آمریکایی.
 • ایزیک ماگوسا. رستوران گریل با غذاهای اروپایی و ترکی.
 • تاپیس یک میخانه سنتی یونانی است.
 • (Los Bandidos) یک رستوران مکزیکی محبوب است.
 • (Potamos) یک رستوران یونانی و مدیترانه ای است.
 • چینی شانگهای رستوران چینی و آسیایی.
 • جینکو. کافه دنج با غذاهای محلی، واقع در ساختمانی قرون وسطایی.
 • آشپزخانه و بار کاستلو قبرس. یک مکان پیشرفته با مجموعه ای شگفت انگیز از غذاهای اروپایی و مدیترانه ای.
 • غذاهای دریایی اوشن هاوس. رستوران زنجیره ای محبوب قبرسی با مجموعه ای شگفت انگیز از غذاهای دریایی.

محل اقامت در فاماگوستا

این شهر دارای حدود 40 هتل و هتل آپارتمان با سلیقه ها و بودجه های مختلف است. بیشترین درخواست شامل:

 • ویلاهای لانگ بیچ
 • هتل آرکین پالم بیچ
 • هتل Grand Sapphire City
 • هتل پورت ویو
 • اقامتگاه لوکس کنکورد
 • هتل سالامیس بی کونتی توچال و اسپا و کازینو
 • آپارتمان دوگا
 • Malia Holiday Let
 • لارجینا ونیز

فاماگوستا یکی از شهرهای اصلی قبرس شمالی است که ارزش آن را دارد که بار دیگر از مرز ایالت های قبرس عبور کنید. سفری فراموش نشدنی را به خود هدیه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *