لوگو فوتر تاپ گلد

مقایسه قبرس شمالی و قبرس جنوبی

مقایسه قبرس شمالی و جنوبی

فهرست مطالب

تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا بدانید کدام یک از قسمت‌های قبرس، یعنی شمالی یا جنوبی، بهتر است. قبرس یکی از کشورهای مدیترانه‌ای است که به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار ایده‌آل، در گذشته به عنوان پارادایس یا بهشت شناخته می‌شد. این کشور با سابقه‌ای بسیار دیرینه به عنوان یکی از سرسبزترین مناطق جهان شناخته می‌شود. وجود انواع درختان و باغ‌های میوه، کوه‌های پوشیده از جنگل، آب و هوای مدیترانه‌ای و یک منطقه ساحلی بسیار آرام، از جمله عوامل مهمی هستند که باعث می‌شوند سالانه افراد زیادی به این کشور سفر کنند یا حتی در آن مهاجرت کنند. قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود.

اگر تصمیم گرفته‌اید به کشور قبرس سفر کنید یا حتی می‌خواهید ملکی در آنجا بخرید و زندگی کنید، حتماً باید تفاوت‌های بین قبرس شمالی و جنوبی را بدانید تا بتوانید به سوال اینکه آیا برای زندگی بهتر قبرس شمالی یا جنوبی مناسب‌تر است، پاسخ دهید. در این مقاله، با ما همراه شوید تا اطلاعات لازم را به دست آورید و حتی توانایی انجام یک سرمایه‌گذاری بسیار ایده‌آل در این کشور را داشته باشید.

قبرس شمالی کجاست و چه فرقی با قبرس جنوبی دارد؟

همانطور که اشاره شد، کشور قبرس به دو قسمت مجزا، یعنی قبرس شمالی و قبرس جنوبی، تقسیم می‌شود. اگر تصمیم به خرید ملک در کشور قبرس گرفته‌اید، مشاوران املاک به شما توصیه می‌کنند که به قبرس شمالی مراجعه کنید، زیرا این منطقه به تازگی پیشرفت چشمگیری داشته و شرایط آب و هوایی بسیار مساعدی دارد. از نظر آرامش، قبرس شمالی محیطی فوق‌العاده ارائه می‌دهد و همچنین سرمایه‌گذاری در این ناحیه، آیندهٔ درخشانی را برای شما به همراه خواهد داشت.

قبرس شمالی با موقعیت جغرافیایی بسیار ایده‌آل خود، ارتباطات منطقه‌ای فراوانی را به وجود آورده است. این کشور از سمت شمال با ترکیه، از سمت شرق با سوریه، لبنان، اسرائیل و فلسطین و از سمت غرب با مالتا و ایتالیا همسایه است. بنابراین، قبرس شمالی این امکان را به شما می‌دهد که به‌طور همزمان با کشورهای آسیایی و اروپایی در ارتباط باشید. با این وجود، سؤالی که اکثر افراد مطرح می‌کنند این است که چه تفاوت‌هایی بین قبرس شمالی و جنوبی وجود دارد؟

مقایسه قبرس شمالی و جنوبی از جنبه های مختلف

مقایسه قبرس شمالی و جنوبی لز جنبه های مختلف

مقایسه قبرس شمالی و قبرس جنوبی از نظر زبان

اولین تفاوتی که میان جمعیت هر دو کشور واقع شده، مربوط به زبان مورد استفاده مردم است. در قبرس شمالی، مردم به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی مسلط هستند، درحالی که در قبرس جنوبی، زبان رسمی مکالمات مردم یونانی است. در قبرس شمالی به دلیل حضور گردشگران و توریست‌های جهانی، زبان انگلیسی به عنوان یک زبان پرکاربرد تلقی می‌شود.

مقایسه قبرس شمالی و قبرس جنوبی از نظر شرایط کاری

به سوال درباره بهتر بودن قبرس شمالی یا جنوبی از نظر اشتغال، می‌توان گفت که به دلیل رشد قابل توجه در حوزه ساخت و ساز و جذب مهاجران، قبرس شمالی بهتر عمل کرده است. البته ارزش واحد پول در قبرس جنوبی بیشتر از قبرس شمالی است، اما هزینه‌ها نیز به طور قابل توجهی بیشتر است.

اگر تصمیم دارید به کشور قبرس مهاجرت کنید یا قصد دارید بخشی از دوره تحصیلی خود را در این کشور گذرانید، بدیهی است که مسأله‌ی شغل برای شما اهمیت چندانی دارد. وضعیت بازار کار در قبرس شمالی نسبت به قبرس جنوبی به نظر مثبت‌تر است. آمار نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در قبرس شمالی به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر است و متوسط درآمد ماهیانه افراد در این ناحیه نسبت به قبرس جنوبی بیشتر است. البته با مشاهده مشاغل محبوب در دو نقطه از کشور قبرس متوجه می‌شوید که شغل‌های خدماتی و مشاغلی که مهارت خاصی می‌طلبند، در این دو کشور با استقبال بسیار بیشتری روبرو هستند.

مقایسه‌ی قبرس شمالی و قبرس جنوبی از نظر شرایط تحصیل

در پاسخ به این سوال که کدام یک از قبرس شمالی یا جنوبی از نظر تحصیل بهتر است، می‌توان گفت که این بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه مربوطه دارد. در برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها، قبرس شمالی به عنوان گزینه‌ای برتر مطرح می‌شود، در حالی که در برخی دیگر، قبرس جنوبی از افتخارات بیشتری برخوردار است. همچنین، به دلیل کمتر بودن هزینه‌های زندگی دانشجویی در قبرس شمالی نسبت به جنوبی، انتخاب قبرس شمالی ممکن است در برخی موارد به عنوان یک اولویت مهمتر مطرح شود.

بطور کلی، قبرس به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان از نظر شرایط تحصیلی شناخته می‌شود و برخی از برترین دانشگاه‌های جهان در این کشور واقع شده‌اند. اگر تمایل به داشتن یک آینده تحصیلی درخشان دارید، می‌توانید بخشی از دوران تحصیل پایه‌ای خود را در دانشگاه‌های قبرس گذرانده و سپس به کشورهای اروپایی مهاجرت کنید تا در دانشگاه‌های معتبر جهان تحصیلات خود را ادامه دهید. هرچند بحث هزینه نیز برای اکثر افراد اهمیت زیادی دارد. با توجه به دانشگاه و رشته‌ی مطالعاتی که تصمیم به پیشبرد در آن دارید، هزینه تحصیل ممکن است متغیر باشد و در برخی موارد هزینه تحصیل در قبرس شمالی کمتر باشد، درحالی که در قبرس جنوبی نیز ممکن است کمتر باشد. با این حال، با در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی روزمره کمتر در قبرس شمالی نسبت به قبرس جنوبی، به نظر می‌رسد که ادامه تحصیل در قبرس شمالی به صرفه‌تر و اقتصادی‌تر باشد.

مقایسه قبرس شمالی و قبرس جنوبی از نظر سرمایه‌گذاری

کسانی که تصمیم به سرمایه‌گذاری امن در کشور قبرس از طریق خرید ملک دارند، معمولاً در انتخاب بین دو منطقه قبرس شمالی و قبرس جنوبی دچار مرددی می‌شوند و ممکن است نسبت به اینکه کدام یک از این دو منطقه برای سرمایه‌گذاری بهتر است، شکایت داشته باشند. البته بدون شک، در صورت توانایی در خرید ملک در قبرس شمالی ، می‌توان به نتایج مثبتی دست یافت. اما علت این انتخاب چیست؟

جمعیت کشور قبرس شمالی هنوز به حد نصاب برای پیوستن به اتحادیه اروپا نرسیده است و به همین دلیل دولت قبرس شمالی از افراد خارجی برای استقرار در این کشور و افزایش جمعیت استقبال می‌کند.

این وضعیت منجر به جذب تعداد زیادی از افراد به این کشور شده است، که سالانه مهاجرت می‌نمایند. به همین دلیل، نرخ قیمت ملک‌ها به صورت مداوم در حال افزایش است. در صورت خرید یک ملک در این کشور امسال، انتظار می‌رود که در عرض یک تا دو سال، سودی پنج برابر حاصل گردد. این مسئله متفاوت از وضعیت قبرس جنوبی است، زیرا جمعیت بیشتری دارد و به همین دلیل قوانین و مقررات سختگیرانه‌تری برای ورود افراد به این کشور وجود دارد. از این رو، توسعه در بازار املاک قبرس شمالی قابل ملاحظه‌تر از قبرس جنوبی است. همچنین، شرایط زندگی در قبرس شمالی به نسبت به قبرس جنوبی بهتر است. بنابراین، اگر تصمیم به فروش ملک خود داشته باشید، احتمال بیشتری برای یافتن خریداران با پرداخت نقدی در قبرس شمالی وجود دارد که می‌توانند ملک شما را با قیمت مناسبتری خریداری کنند نسبت به قبرس جنوبی.

در چند سال اخیر، استقبال مردم ایران از خرید ملک در کشور قبرس بسیار چشمگیر بوده ولازم به ذکر است که تعداد زیادی از افراد ترجیح می‌دهند به این کشور مهاجرت کرده و در آنجا زندگی کنند. دلیل این ترجیحات علاوه بر شرایط آب و هوایی بسیار مطلوب قبرس شمالی، بهبودی در آزادی اجتماعی و شرایط زندگی مناسبی برای خانواده‌هاست. اما، برای تمامی مشتریان، موضوع مهمی که پیش آمده ویژه این دو منطقه، بحث قیمت ملک است، یعنی آیا در قبرس شمالی یا قبرس جنوبی قیمت ملک بهتر است.

اگر نگاهی به قیمت ملک‌ها بیندازید، متوجه خواهید شد که خرید ملک در قبرس شمالی به شدت مقرون به صرفه است. شما می‌توانید در یک موقعیت آب و هوایی ایده‌آل، ملکی با قیمت بسیار مناسب‌تر حتی نسبت به املاک ایران را به دست آورید. همان‌طور که اشاره شد، با توجه به اینکه جمعیت قبرس شمالی همچنان پایین بوده و به حد نصاب مورد نیاز برای ورود به اتحادیه اروپا نرسیده است، دولت قبرس شمالی تمایل دارد قیمت املاک را کمی پایین‌تر از قیمت‌های قبرس جنوبی در نظر بگیرد. این اقدام هدف دارد تا بتواند افراد خارجی را به این منطقه جغرافیایی جذب کند و جمعیت کشور قبرس شمالی را افزایش دهد.

لذا، اگر در حالی که هنوز قبرس شمالی در حال جلب جمعیت است، تصمیم به خرید یک ملک در این منطقه می‌گیرید، واقعاً به سود خواهید رسید. زیرا توانسته‌اید با قیمت مناسبی، ملکی را به دست آورید و از طرف دیگر، چون بازار املاک در قبرس شمالی در حال پیشرفت بیشتری نسبت به قبرس جنوبی است، اگر تصمیم به فروش ملک خود بگیرید، سود بیشتری کسب خواهید کرد.

یک تفاوت دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد، در میان املاک قبرس جنوبی و قبرس شمالی، مربوط به کیفیت ملک‌ها می‌باشد. در قبرس شمالی، شما دسترسی به یک طیف گسترده از ساختمان‌های نوساز و جدید دارید که با قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه‌تری نسبت به قبرس جنوبی عرضه می‌شوند. این در حالی است که در بازار املاک قبرس جنوبی، بیشتر ملک‌ها به عنوان املاک دست دوم شناخته می‌شوند؛ به این معنا که بیشتر املاک پیش‌تر تحت مالکیت دیگران بوده و پس از بازسازی به مشتریان جدید فروخته می‌شوند. همچنین، فرآیند خرید ملک در قبرس جنوبی نسبت به قبرس شمالی پیچیده‌تر است و به همین دلیل، قبرس شمالی به عنوان منطقه پرطرفدار در بازار املاک کشور قبرس شناخته می‌شود.

فاکتورهای موثر برای مقایسه زندگی در قبرس شمالی و جنوبی

  1. جمعیت قبرس شمالی: فاکتور اول و اهم، کاهش جمعیت در بخش شمالی نسبت به جنوبی است. این وضعیت باعث فراهم شدن شرایط محیطی آرام‌تر و کاهش ترافیک، امکان می‌دهد تا شما به راحتی و با کمترین مشکلات، زندگی خوبی را برای خود و خانواده خود بسازید.
  2. امنیت اجتماعی: امنیت اجتماعی در قبرس شمالی به شدت بالاتر از قبرس جنوبی واقع است، به گونه‌ای که حتی اگر شما در نیمه‌های شب تصمیم به گشت و گذار در سواحل دریای قبرس شمالی بگیرید، هیچ تهدیدی برای شما و حتی برای خانم‌ها وجود نخواهد داشت.
  3. هزینه‌های پایین زندگی: هزینه‌ زندگی در قبرس شمالی به نسبت جنوبی بسیار کمتر است، این امر مناسب برای افرادی است که به دنبال تحصیل یا شروع یک زندگی جدید در کشور قبرس هستند. در واقع، شرایط شغلی در قبرس شمالی بهبود یافته و نرخ بیکاری نیز کاهش یافته است، بنابراین برای آنان که قصد دارند به تازگی وارد بازار کار شوند یا کار خود را راه بندازند، این منطقه بسیار مناسب‌تر به نظر می‌آید.
  4. قیمت مناسب املاک و رشد روز افزون قیمت ملک: از دیدگاه خرید ملک، قبرس شمالی شرایط بسیار مناسب‌تری را برای شما فراهم می‌کند. با قیمت‌های بسیار مناسب و کمتر از منطقه جنوبی، شما قادر خواهید بود تا خانه‌های نوساز را در منطقه‌ای با آب و هوای ایده‌آل و سبز خریداری کنید.

بنابراین همانطور که متوجه شدید زندگی در قبرس شمالی بسیار بهتر از قبرس جنوبی است.

تفاوت فرهنگی قبرس شمالی و قبرس جنوبی

برای افرادی که تصمیم به مهاجرت به یک کشور خارجی دارند، مسأله قرابت فرهنگی بین کشور مقصد و وطن خود یک اهمیت چشمگیر دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده، قرابت فرهنگی میان مردم ایران و کشور قبرس شمالی به شدت بیشتر از قبرس جنوبی است. در هر دو کشور، آزادی دین وجود دارد، اگرچه در قبرس شمالی بیشتریت مردم مسلمان هستند ولی تنوع ادیانی از جمله مسیحیت و یهودیت نیز مشاهده می‌شود. به عبارت دیگر، زندگی در کشور قبرس شمالی، با توجه به دین اکثریت ایرانی‌ها که مسلمان هستند، برای آنان مزیت دارد. از سوی دیگر، فرهنگ مردم قبرس شمالی به مردم ایران نزدیک‌تر است، و با وجود تفاوت‌های اندک میان فرهنگ قبرس شمالی و جنوبی، برجسته‌ترین مسئله در دو کشور، بحث آزادی اجتماعی و امنیت مشترک است که شرایط زندگی بسیار عالی را برای ساکنان فراهم می‌کند.

دلایل ارزان بودن اجناس در قبرس شمالی

یکی از موضوعاتی که در این مقاله به آن اشاره شده، بحث پایین بودن هزینه زندگی در منطقه شمال نسبت به منطقه جنوب است. در کشور قبرس شمالی، بخش کشاورزی بسیار پررونق‌تر از جنوب است و تنوع فراوان محصولات باعث شده که قیمت آنها کاهش یابد. به همین دلیل، افراد بسیاری برای خرید مواد غذایی خود به مناطق شمالی مراجعه می‌کنند. هرچند در جنوب، جمعیت بیشتر می‌تواند به گرانی محصولات موثر باشد؛ به دلیل افزایش تقاضا و نقش واسطه‌گران در افزایش قیمتها. در عوض، در شمال، این امور به چنین شکلی مشهود نیست و به همین دلیل قیمت‌ها در منطقه شمالی به صورت کلی پایین‌تر است.

 

جمع بندی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. با مطالعه این نوشته، پاسخ به سوال اینکه قبرس شمالی یا جنوبی کدامیک بهتر است، از نظر مختلف مورد بررسی قرار گرفت. اگر نیاز به راهنمایی برای انتخاب بین قبرس شمالی و ترکیه دارید، با مشاوران تاپ گلد با شماره 00905391014661 تماس بگیرید تا راهنمایی رایگان دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *